برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : سه شنبه ۰۱/۲/۲۷

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» همه چیز در مورد فرش ماشینی

فرش ماشینی درجه یک و تمام نکات آن

فرش ماشینی درجه یک و تمام نکات آن بحثی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت . قدمت ورود فرش ماشینی به داخل ایران در حدود 50 سال می باشد . علت سریع جا افتادن این محصول و جایگزین شدن آن به جای نوع دستبافتش را می توان قیمت بالای قالی های دستباف دانست ، به همین دلیل تولید این کالا در حجمی زیاد در دهه 60 آغاز شد . از آن پس کارخانه های زیادی به تولید فرش ماشینی پرداختند و رقابتی سالم را در بین خود به وجود آورند . با توجه به مطالب ذکر شده به علت قیمت بسیار مناسب و شباهت بالای آن به قالی دستباف مورد استقبال قرار گرفته و جایگاهی خاص را در بین مردم به خود اختصاص داد و هم چنین تولیدکنندگان توانستند با بالا بردن تنوع در طرح ها سلیقه های زیادی را به سمت خود بکشانند .

 

1- فرش ماشینی و الیاف به کار رفته

در حال حاضر قالی های ماشینی با فناوری های متفاوت ، جنس الیاف های مختلف و هم چنین تراکم های متفاوت تولید می شوند . یکی از نمونه محصولاتی که امروزه در کشور تولید می شود و به دلیل کیفیت بالای ان مورد استقبال عموم قرار گرفته است فرش ماشینی اکریلیک است . اکریلیک به علت شباهت بالایی که به الیاف های طبیعی مانند پشم و همین طور عمر بالا و کیفیت بسیار عالی که دارد نسبت به سایر الیاف های مصرفی مرغوب تر و محبوبیت بیشتری دارد و محصول تولید شده از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار می باشد .


مجزا از قالی های بافته شده از اکریلیک 100 % هیت ست شده گاها به صورت ترکیبی با الیاف های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند . از نمونه های آن می توان ترکیب اکریلیک با پلی استر و یا پشم را نام برد که بسیار متداول است . تولید فرش ماشینی با الیاف های طبیعی مانند پشم به علت قیمت بالایی که دارد با حجمی پایین تولید می شود که مشتریان خاص خود را دارد .


از نمونه های دیگر الیاف مورد استفاده در قالی های بافته شده می توان پلی استر که بعضی افراد آن را به اسم ابریشم مصنوعی می شناسند و پلی پروپیلن را نام برد . از ویژگی های بارز نخ پلی استر می توان به درخشندگی بالا ، عدم پرزدهی ، دوام نسبتا خوب و غیره اشاره نمود . هم چنین باید در این قسمت بیان داشت فرش هایی که با الیاف پلی استر تولید می شود دارای قیمت پایین تری می باشد .

 

2- شانه و تراکم در فرش ماشینی

یکی از مهمترین عواملی که که در کیفیت فرش ماشینی نیز تاثیری به سزا دارد و باید به تعداد آن نیز توجه نمود تراکم عرضی و تراکم طولی آن می باشد . در ابتدا تعریفی مختصر در مورد شانه و تراکم فرش را برای شما عزیزان ارائه می دهیم و پس از مشخصات فنی چند نمونه از فرش های ماشینی را برای شما خواهیم گفت .

به تعداد گره های موجود در یک متر مربع از عرض قالی تراکم عرضی می گویند که در اصطلاح مردم به ان شانه نیز می گویند . به تعداد گره های موجود در یک متر مربع از طول قالی ماشینی تراکم طولی می گویند . در حال حاضر فرش های پرفروشی که در بازارهای داخلی عرضه می گردد در تراکم عرضی 700 ، 1000 و 1200 و تراکم طولی 2700 ، 3000 و 3600 است که هر چه تراکم و شانه بیشتر باشد ظرافت محصول بالاتر و شباهت آن به نوع دستبافتش بیشتر می باشد .

 

3- طول عمر فرش ماشینی

در عمر قالی های ماشینی عوامل متعددی موثر می باشد که در زیر چند نمونه از آنها را مثال خواهیم زد . از جمله موارد موثر می توان به الیاف به کار رفته در بافت کالا ، استفاده و کاربرد فرش ماشینی ، رعایت اصول نگهداری ان گاها تا 30 سال نیز عمر فرش را افزایش می دهد . از دیگر عوامل در حفظ فرش می توان جلوگیری از رسیدن رطوبت و نم به محصول را نیز را نام برد .

 

4- طرح های فرش ماشینی

در طراحی نقشه های قالی های ماشینی اغلب با الهام گرفتن از طرح هایی که در گذشته برای نوع دستبافت از آن استفاده می شده است که اکثرا شامل طرح های لچک ، ترنج و حاشیه می باشند ، طراحی شده و سپس بر روی فرش ماشینی نقش زده شده است . به مرور زمان و تغییر در سلیقه های عموم و وارد شدن فرش هایی از کشور بلژیک و بعضی کشورهای دیگر ، طراحی این محصول دستخوش تغییراتی اساسی شد .

یکی از مدل هایی که در طراحی فرش های ماشینی مدرن به کار می رود ، نقش های عروسکی می باشد که برای اتاق خوای کودک مناسب است که در زمینه ان از شخصیت های کارتونی و محبوب استفاده می گردد . با در نظر گرفتن این مسئله که تولید فرش های مدرن در حال افزایش بوده و سلیقه ها اغلب به سمت این طرح ها کشیده می شوند با این حال طرح های سنتی ایرانی و اصیل نیز مشتریان و خریداران خاص خود را داشته و خط تولید ان فعال می باشد .

نکته قابل توجه در این قسمت این است که طرح های سنتی علاوه بر محبوب بودن در بازار های داخلی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا ، اروپا و غیره نیز شناخته شده است و طرح هایی مانند ماهی ، هریس ، افشان درباری و غیره طرفداران زیادی در بازارهالی خارج از کشور را به سمت خوذ جذی نموده است  .


5- کیفیت فرش ماشینی

افرادی که برای انتخاب و خرید فرش ماشینی اقدام می کنند یکی از مهمترین عواملی که مدنظر دارند کیفیت فرش ماشینی می باشد که به عوامل زیادی بستگی دارد و با توجه به کاربرد های قالی می توان در میزان کیفیت ان تفاوت قائل شد . الیاف به کار رفته در فرش و دستگاه های بافت از جمله عوامل مهمی می باشد که در ارتقا محصول تاثیرگذار است . تولید یک فرش ماشینی با کیفیت با استفاده از مرغوب ترین الیاف ها به وسیله بروزترین دستگاه ها از اصلی ترین هدف های یک کارخانه تولید قالی می باشد .

برچسب
'فرش ماشینی درجه یک' , 'تولید فرش ماشینی اصل' , 'فرش ماشینی با کیفیت'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه فرش کاشان
•  قوانین و مقررات خرید از فرش کاشان
•  ضمانت اصل بودن فرش ماشینی
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه