برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : سه شنبه ۰۱/۲/۲۷

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» تاریخچه فرش ماشینی

فرش ماشینی و تاریخچه آن با چرخه تولید به صورت کامل

فرش ماشینی و تاریخچه آن مقاله ای است که می خواهیم امروز به ان بپردازیم تا شما بتوانید آن را مطالعه کنید . اگر به شهرهای مختلف کشورمان نگاه کنیم ، می بینیم این محصول در ایران عمری تقریبا 40 ساله دارد . در ابتدای دهه 50 اولین فرش ماشینی تولید و تاریخچه پیدایش آن برای اولین بار در کارخانجات مخمل و ابریشم کاشان توسط ماشین های مخمل بافی با الیاف مصنوعی و پرز های نسبتا کوتاه و با وزن سبک ، بافته و روانه بازار های فرش شده است . همزمان با آغاز این فعالیت عده ای از تجار ، فرش هایی با همین مشخصات و تا حدی مرغوب تر از کشور بلژیک وارد بازار ایران کرده اند . 

 

1- چرخه تولید فرش ماشینی

با استقبال بی نظیر مردم کشورمان از فرش های ماشینی ، عده ای از سرمایه گذاران و کارخانه داران اقدام به تاسیس شرکت بزرگی به نام صنایع فرش کاشان نمودند که فعالیت آن در زمینه تولیدات مواد مرتبط با فرش و همچنین خود قالی ماشینی بود . این محصول با نمونه‌های قبلی کاملاً متفاوت و شباهت‌های زیادی به فرش دستباف داشت که به خصوص نوع پشمی که در بافت آن مصرف شده بو د ، عالی بود و مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفت .

تولید فرش های ماشینی تا اواخر سال 57 به طور مداوم ادامه داشت و چرخه ی تولید چندین شرکت های بزرگ و کوچیک بافنده  فرش های ماشینی با یکدیگر در رقابت تولید قالی های با کیفیت بودند . در سال 58 با مصادره اموال و کارخانجات تعدادی از سرمایه داران ایرانی مانند ؛ شرکت های ملی ، کارخانجات فرش های ماشینی به دلایل مختلفی از جمله مدیریت نامناسب ، تجربه کافی نداشتن و بیگانگی با مسائل صنعت برای مدیران تازه منسوب شده باعث شد که منحنی صعود این کارخانجات فرش روند نزولی خود را طی کرد .

در طول سال 57 بعضی از متخصصان صنعت نساجی و قالی و تعدادی از کارخانه داران تصمیم به ایجاد واحد های جدید فرش ماشینی گرفتند و کارخانجاتی از جمله قالی سلیمان ، فرش مشهد ، فرش شراز ، ستاره کویر وتعدای دیگر نیز با ماشین آلات مربوطه شروع به کار کردند و سیر تحول قالی ماشینی در بخش خصوصی  آغاز شد . تحول اساسی که در این صنعت در ایران از سال 65 آغاز شداین سیر تحول باعث ایجاد 1600 واحد کوچک و بزرگ تولید کننده و توزیع کننده فرش گردید .

 

2- مفهموم شانه و تراکم در فرش ماشینی

یکی از سوالاتی که همواره هنگام خرید فرش ماشینی در ذهن خریداران آن بدون پاسخ است ، شانه فرش است که شنیده اید فروشندگان فرش ماشینی برای بیان کیفیت و ایجاد تفاوت در میان محصولاتشان از واژه ی شانه استفاده می کنند . اصطلاح شانه در واقع نشان دهنده ی کیفیت و یکی از ویژگی های قالی ماشینی با کیفیت می باشد . 

هر فرش ماشینی دو نوع تراکم دارد . تراکم عرضی و طولی فرش ( شانه ) : شانه قالی ماشینی در حقیقت یکی از قسمت های اصلی دستگاه های بافت می باشد و به تعداد ریشه در یک متر از عرض فرش می گویند ، که به نام شانه شناخته می شود . برای مثال ؛ قالی 500 شانه به این معنی است که در هر متر از عرض فرش معادل 500 ریشه ( گره رنگ ) بافته شده است . هر اندازه شانه فرش ماشینی بیشتر باشد تراکم قالی ماشینی در واحد بیشتر باشد تراکم آن نیز  در واحد عرض فرش افزایش یافته و فرش ماشینی یز باف تر می شود .

شانه هایی که به طور معمول در بازار به فروش می رسند ، عبارت ند از :700 ، 1000 و 1200 شانه . شاید برایتان سوال پیش بیایید در هنگام خرید فرش ماشینی چگونه شانه ی فرش را بشناسیم ؟ اول از همه توجه داشته باشید که فروشنده چه عددی را به عنوان شانه ی قالی به شما می گوید ، برای مثال ؛ شانه ی فرش 700  است در این صورت در یک متر عرضی  آن باید تعداد 700 گره وجود داشته باشد و یا به عبارت ساده تر در 10 سانتی متر شانه عرضی باید 70 ریشه و یا حتی در یک سانتی متر عرضی 7 ریشه وجود داشته باشد .

+ محصول : خرید انواع فرش ماشینی 700 شانه

 

در این صورت می توانید به صورت دقیق خودتان و دقتی ساده به شانه ی فرش پی ببرید و انتخابی درست داشته باشید . ( تراکم ) ؛ به تعداد ریشه  ( گره رنگ ) در یک متر از طول قالی می گویند . برای مثال ؛ قالی با تراکم 700 یعنی در یک متر از طول فرش معادل 700 ریشه ( گره رنگ ) بافته شده وجود دارد ، تراکم هایی که به طور معمول در باازار می باشند ، عبارتند از : 2550 ، 3000 ،2700 ، 3600 رج می باشند . همیشه مقدار تراکم از شانه بیشتر است و حاصل ضرب شانه و تراکم تقسیم بر 2 یا بر 3 ( بسته به نوع دستگاه فرش بافی ) تعداد گره در متر مربع به دست می آید .

برچسب
'تاریخچه فرش ماشینی' , 'تولید قالی ماشینی در گذشته' , 'چرخه تولید فرش'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  شیوه های پرداخت فرش کاشان
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه فرش کاشان
•  راهنمای خرید اینترنتی فرش
•  روش نگهداری و شستشوی فرش ماشینی
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه