برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : سه شنبه ۰۱/۲/۲۷

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» شستشوی فرش ماشینی

نکاتی در مورد شستشوی فرش ماشینی

از مهم ترین مواردی که در رابطه با افزایش دادن طول عمر فرش باید رعایت شود، شست و شوی فرش ماشینی است. اصولی که بهتر است قبل از شست و شوی فرش ماشینی  بدانیم عبارتند از ؛ ابتدا قبل از  شروع شست و شو ، غبار گیری انجام دهیم زیرا باعث می شود آلودگی فرش از بین برود و چنانچه غبار گیری فرش صورت نگیرد این گرد و غبار ها داخل فرش شده و در آن باقی می ماند و به گل تبدیل شده و نهایتا پوسیدگی فرش را به همراه خواهد داشت .

در غبارگيري با یک چوب بر پشت فرش می کوبند و یا فرش را تکان می دهند تا خاك و گرد و غبار  از آن خارج شود و با جارو که معمولا دارای دسته های چوبی بوده و زبر هستند آنها را جارو می کنند که باید مواظب باشیم این کار باعث از هم گسیختگی در تار و پود فرش نشود و به بافت آن صدمه نزند و همچنین كوبيدن فرش روی زمين از شیوه های نادرست تميز كردن است . كار غبارگیری در كارخانجات ، متناسب با كيفيت فرش انجام مي گيرد که در منزل امکان پذیر نیست . برای حفظ فرش ماشینی و جلوگیری از کم شدن عمر آن باید در هنگام شستشوی آن نکاتی را رعایت کرده و مواردی را در نظر گرفت که در سایت فرش تو در این مقاله به آنها می پردازیم .

1- نکاتی در مورد شستشوی فرش ماشینی

بهتر است ابتدا برای شست و شوی راحت تر فرش ماشینی ، یک ساعت قبل از شست و شوی فرش صبر کنیم تا فرش به صورت کامل خیس شود بر خلاف شست و شوی فرش دستباف که این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا به دلیل طبیعی بودن رنگ های مورد استفاده در نخ  فرش دستباف این رنگ ها با یک دیگر مخلوط می شوند . فرش هاي دستبافت به دلیل كيفيت هاي مختلفی که دارند ، امکان دارد  برخی از آنها رنگ پس دهند حال براي پاسخ به سوال اینکه آیا فرش رنگ پس مي دهد؟ يك عدد دستمال سفيد را كه با آب ولرم خيس شده است به قسمت هاي مختلفی از پرز فرشتان بكشيد يا پرز فرش را درون دستمال برای  چند ثانيه قرار دهید . اگر دستمال تغییر رنگ داد ، فرش مورد نظر رنگ پس مي دهد و بايد نکات را هنگام شست و شوي آن رعايت کنید . ( رنگ هاي تيره بیشتر دارای ویژگی رنگ پس دادن می باشند مانند سبزه تيره ، لاكي ،‌ سرمه اي ، آبی ، مشكي . )


در مورد فرش هاي ماشيني و دستبافتی كه رنگ هم پس نمي دهند ، اگر دوباره از آب بعد از پهن كردن فرش استفاده کند حتما باعث زرد شدن ريشه هاي آن خواهد شد . شست و شوی فرش باید در زمینی صورت گیرد که سفت باشد مانند زمین های سیمانی و موزائیکی . جريان آب هنگام شستن فرش ماشینی بايد به حالت  دوش و با شدت معمولي باشد . در  شست و شوی فرش ماشینی بهتر است آب ولرم مورد استفاده قرار گیرد زیرا آب داغ باعث آسیب به تار و پود فرش می شود هم چنین بافت فرش را نیز از بین می برد که موجب طول عمر کوتاه آن می شود و آب سرد نیز قدرت پاک کنندگی خوبی ندارد و باعث ماندگاری کثیفی ها و در نتیجه کدر شدن فرش می شود .

 

 

2- نکاتی در مورد شستشوی ریشه فرش

در مورد ریشه ها نیز برای سفید شدن آنها  می توانید از صابون های رنده شده استفاده کنید که تاثیر به سزایی دارند . شما می توانید از مقداری نمک نیز برای شست و شوی فرش ماشینی خود استفاده کنید . توجه داشته باشید مواد شوینده ای که برای فرش های ماشینی استفاده می کنید باید خنثی و متناسب باشند تا رنگ و کیفیت آنها ثابت باقی بماند . از آنجا که فرش های ماشینی از جنس پلاستیک هستند بنابراین شست و شوی زیاد فرش ها باعث سفتی فرش خواهد شود از این رو بهتر است از مواد نرم کننده استفاده کنید .

بهتر است پس از شست و شوی فرشها ، آنها را لوله کنید و برای مدتی  افقی قرار دهید تا منجر به خروج سریعتر آب از فرش شود و مانع از زرد شدن فرش شود ولی فرشي را كه دارای ویژیگی رنگ پس دهندگی است ، هرگز بعد از شست و شو با برس های پلاستيكي آبگيري و لوله نكنيد و اصلا داخل لوله آب نریزید . چنانچه می خواهید از شامپو فرش برا شست و شوی فرش  استفاده کنید بهتر است ابتدا فرش را جارو زده و سپس به شست و شو بپردازید . هنگام استفاده از شامپو فرش کف آن را روی فرش ماشینی و فرش دست بافت بمالید زیرا استفاده از آب شامپو موجب کدر شدن فرش می شود . حتما از کف شامپو فرش استفاده کنید و از آب شامپو فرش استفاده نکنید به این علت که باعث کدر شدن فرش خواهد شد .

 

3- نکاتی در مورد نحوه خشک کردن فرش ماشینی

تا جایی که ممکن است فرش های موجود در داخل خانه را از جا هایی که در تماس مستقیم با گرما ، نور ، گرد و غبار و رطوبت هستند دور نگه دارید زیرا پهن کردن فرش ها در این مکان ها باعث فرسوده شدن و از بین رفتن کیفیت اولیه و بافت آنها می شود . دقت داشته باشید اگر موادی که برای تمیز کردن سطح زیرین فرش ها مانند سرامیک و کاشی استفاده می کنید اسیدی هستند حتما قبل از پهن کردن فرش از سطح آن ها به طور کامل پاک شده باشد تا باعث آسیب رساندن به بافت فرش نشوند .

از تماس اجسام داغ نیز در طولانی مدت بر روی فرش ها مانند اتو ، ظروف داغ خود داری کنید زیرا قسمتی از فرش که با جسم داغ تماس دارد آسیب دیده و تغییر رنگ رخ می دهد . برای پخش کردن  شامپو فرش خود روی فرش ماشینی از برس های نرم و پلاستیکی استفاده کنید زیرا استفاده از برس های فلزی و سیمی به بافت و ریشه ی فرش آسیب می زنند .


 در مرحله خشک کردن باید دقت کنید فرش را در محیطی باز و به دور از نور مستقیم خورشید بگذارید زیرا نور خورشید باعث آسیب رساندن به فرش می شود . بعد از خشك شدن کامل فرش با استفاده از برس يا جاروي چوبي در جهت خاب فرش برس يا جارو  بزنيد تا طرح هاي فرش به طور کامل در جاي خود قرار گيرند و باعث تمیز تر دیده شدن و شکیل و زیبا تر شدن فرش شما شوند . هنگام استفاده از جارو برقي نیز توجه کنید چون حرکات آن به صورت رفت و برگشت بر روي فرش است خواب فرش را بر هم زده زيبايي آن را کم می کند .

برچسب
'شستشوی فرش ماشینی' , 'قیمت شستشو فرش' , 'شستشوی فرش دستبافگونه' , 'شستن فرش با شامپو فرش' ,
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  پشتیبانی و گارانتی 24 ساعته خرید فرش
•  هنگام خرید اینترنتی فرش چگونه اعتماد کنیم ؟
•  قیمت بروز فرش ماشینی کاشان
•  همه چیز در مورد فرش های گرد
•  خدمات پس از فروش فرش کاشان
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه