برای مشاهده لیست بروز قیمت فرش ها کلیک نمایید : سه شنبه ۰۱/۲/۲۷

فرش کاشان
کارخانه فرش ماشینی کاشان
فروشگاه حاضر زیر مجموعه فروشگاههای زنجیره ای گروه تجاری فرش کاشان می باشد. جهت استعلام نماد اعتماد الکترونیکی و ضمانت پرداخت قبل از خرید به فروشگاه فرش کاشان مراجعه نمایید.

» نکاتی در مورد نگهداری و شستشوی فرش ماشینی

نکاتی در مورد افزایش ماندگاری و شستشوی فرش ماشینی

یکی از وسایلی که نمادی از اصالت ملت ایران می باشد و از گذشته تا به امروز جزئی جدا نشدنی از دکوراسیون منازل خانواده های ایرانی به حساب می آید ؛ فرش است که در گذشته نوع دستبافت آن کاربرد داشته که با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی همین طور تغییر سلایق قالی ماشینی جایگزین آن شده است . اما قابل به ذکر است که فرش دستبافت هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد .

حال بحث این است که این کفپوش های زیبا نیاز به مراقبت و رعایت نکاتی در حفظ و نگهداریشان دارد تا ماندگار بوده و دوام بالایی داشته باشند . شما عزیزان با رعایت نکاتی ساده و کمی احتیاط بر طول عمر فرش خود افزوده و زیبایی خانه تان را چند برابر می کنید . ما در این مقاله با ارائه راهکارها و بیان نکاتی شما را در این امر راهنمایی کرده و کمک می کنیم .

 

+ تمیز کردن سطح فرش

برای تمیز کردن سطح فرش خود از جارو دستی استفاده ننمایید به این دلیل که نی های نوک تیز و نازک در جارو با گذشت زمان به الیاف آن آسیب می رساند و از بین می برد . بهترین روش برای بیرون کشیدن گرد و غبار از بین الیاف قالی استفاده از جارو برقی با دور تند می باشد .

 

+ نور خورشید

اصولا خانه هایی که آفتابگیر خوبی دارند علاوه بر شرایط مفیدی که برای محیط درونی منزل فراهم می آورند مضراتی را نیز برای وسایل و اثاثیه منزل در بر دارند . به عنوان مثال فرش هایی که در معرض آفتاب قرار بگیرند ، تاثیرات مضر نور را در تغییر رنگهای قالی مشاهده خواهید نمود . در صورتی که فرشهای خود را به گونه ای پهن کرده اید که در مقابل نور آفتاب می باشد ، برای جلوگیری از آسیب دیدن آن از پرده های ضخیم برای پرده های خود استفاده نمایید .

 

+ سایش فرش ماشینی

در صورتی که فرش خود را به گونه ای پهن نمایید که در زیر در قرار بگیرد دچار سایش می شود . اگر فضای موجود در خانه کم بوده و در هنگام مفروش کردن آن قسمت مجبور خواهید بود مقداری از فرش را در زیر در قرار دهید ، آن را به گونه ای تنظیم نمایید که هنگام باز و بسته کردن در تماسی با قالی نداشته باشد . و نکته دیگری که در این رابطه باید رعایت نمایید این است که هر چند وقت یکبار فرش را جابجا نموده و آن را سر و ته کرده تا تمام قسمت های فرش به یک اندازه پا خورده و فقط نقاط خاصی از آن دچار سایش نگردد .

 

+ حرکت فرش

در یک دوره زمانی افراد ابتدا منزل خود را با موکت مفروش می کردند و سپس فرش خود را روی ان پهن می نمودند ، همین باعث جلوگیری از سرخوردن و حرکت قالی می شد . در حال حاضر اغلب کف خانه ها را با سنگ و سرامیک می پوشانند که وقتی فرش بر روی آن قرار می گیرد در اثر پاخوردگی حرکت کرده و جابجا می شود . شما عزیزان می توانید برای جلوگیری از این امر از آسترهای اسفنج مانند و یا تورهای pvc و نرم استفاده کنید . لازم به ذکر است که شما باید اندازه این تورها و یا آستر را کوچکتر از ابعاد فرش در نظر بگیرید .

 

+ تمیز کردن لکه ها

ایجاد لکه در سطح فرش اتفاقی است که بارها و بارها شاهد آن بوده ایم . هنگامی که لکه ای در سطح فرش ایجاد می شود باید آن را به سرعت از بین برده زیرا با کهنه شدن لکه ، پاک کردن آن کاری بسیار دشوار می باشد . ما در ادامه چند نمونه از راههای از بین بردن لکه های مختلف را برای شما بیان می نماییم .

لکه آدامس : در ابتدا تکه ای یخ را روی آدامسی که روی فرش افتاده و به سطح ان چسبیده می گذاریم تا با این عمل ، آنرا سفت کنیم سپس آدامس سفت شده را با یک کاردک به آرامی از روی سطح فرش می تراشیم . شما عزیزان می توانید لکه شمع را نیز با همین روش پاک نمایید .

لکه جوهر : برای از بین بردن این لکه ابتدا مقداری ماست را روی قسمت جوهری پخش نموده ، بعد از اینکه ماست و جوهر به خوبی با یکدیگر مخلوط شدند با قاشق آن را از روی فرش جمع کنید . شما این کار را چندین بار تکرار کرده تا جوهر به طور کامل جذب شود .

نوشیدنی : لکه هایی که در اثر ریختن قهوه ، شیر ، چای ، شربت و غیره در سطح فرش ایحجاد می شود را می توانید با آب نیمه گرم و صابون یا با آب و شامپو تمیز کنید . در حین کار استفاده از یک تکه اسفنج کار شما بسیار راحت تر می نماید . نکته حائز اهمیت این است ؛ در صورتی که نوشیدنی شیرینی روی فرش ریخته باشد و اقدام به از بین بردن لکه ان نکنید به مرور زمان باعث پوسیدگی فرش ماشینی می گردد .

لکه روغن و چربی : برای از بین بردن لکه های روغن و چربی و حتی واکس بهتر است از صابون و سرکه سفید استفاده نمایید . اگر روی فرش روغن ریخت در ابتدا ان را با یک قاشق جمع کرده سپس تکه ای پارچه را روی آن گذاشته و با اتوی نیمه گرم روی ان بکشید ؛ با این کار روغن موجود در بین پرزهای قالی جذب پارچه می گردد .

لکه تخم مرغ : در صورتی که تخم مرغ خام روی فرش ریخته و لکه ای را ایجاد نمود ؛ آنرا با محلول آب ولرم ، صابون ، نمک و سرکه سفید از بین ببرید . این روش در پاک کردن لکه خون نیز بسیار تاثیرگذار می باشد .

لکه دوده : برای پاک کردن و زدودن دوده از سطح فرش و یا موکت هایی با رنگ تیره ابتدا مقداری نمک را روی قسمت هایی که خیلی تیره شده است بریزید . بعد از گذشت یک ساعت و نیم نمک ها را با جارو برقی جمع کنید .

 

+ شستشوی فرش ماشینی

اغلب خانمها با پایان یافتن تابستان ، اقدام به شستشو و پاکسازی فرشهای منزل خود را می کنند . بهترین کار در این زمینه سپردن قالی های خود به قالیشویی های معتبر می باشد زیرا انها در ابتدا گرد و غبار فرش را زدوده و سپس آن را می شویند . شما در خانه امکان زدودن غبار بین پرزهای فرش را نخواهید داشت . استفاده از شامپوفرش برای تمیز کردن فرش روشی مناسب است که شما می توانید در خانه آن را به کار بگیرید .

 

+ خشک کردن فرش

اصولا فرشهایی که در منزل شسته می شوند را باید در شرایطی خاص خشک نمود تا دچار آسیب دیدگی کمتری شوند در ادامه چند توصیه در این مورد برای شما بیان می کنیم تا آنها را به کار گیرید . اگر شستشوی فرش یکی از برنامه های فصل شما به حساب می آید بهتر است داربست هایی چهارپایه ای شکل را تهیه نمایید تا قالیهای شسته شده را راحت تر در حیاط و یا پشت بام پهن کنید . با این روش هوا به طور کامل در اطراف فرش جریان پیدا کرده و خشک می شود .

فرشهای شسته شده هیچ گاه آویزان نکنید زیرا نور مستقیم خورشید باعث آسیب رساندن به بافت و الیاف محصول می گردد .

برای خشک کردن فرش تحت هیچ شرایطی از حرارت مستقیم مانند بخاری ، شومینه ، رادیاتور و غیره استفاده ننمایید ؛ زیرا این کار باعث صدمه زدن به فرش می شود . در صورتی که قسمتی از فرش شما خیس شده باشد ، از یک تکه اسفنج ، حوله یا پارچه ای پنبه ای برای خشک کردن استفاده کنید و آب آن را جمع کنید . پس از این کار فرش را در برابر آفتاب ملایم قرار دهید تا خشک شود و یا از وسیله ای مانند سشوار دستی برای خشک کردن قالی استفاده نمایید .

برچسب
'عمر فرش ماشینی' , 'شستشوی فرش ماشینی' , 'خشک کردن فرش'
نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی فرش کاشان
•  حریم شخصی مشتریان فرش کاشان
•  شرایط استفاده امکانات فروشگاه فرش کاشان
•  حمل و نقل در فرش کاشان
•  درباره گروه تجاری فرش ماشینی کاشان
•  همه چیز در مورد فرش های گرد
مشاوره و پشتیبانی فرش ماشینی کاشان
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه
فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه